23. jun. 2025
Af Caroline Andersen

Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte i Tivoli: De to søstre matchede i farvestrålende blomsterlook

Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte 
Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte
Foto: Hanne Juul
Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte strålede i et farverigt blomsterlook, da de dukkede op i Tivoli.

Der var et festfyrværkeri af farver og blomster i Tivoli, da dronning Margrethe troppede op til repremieren på balletten Askepot i Tivoli – flankeret af sin søster, prinsesse Benedikte.

Find abonnement på BILLED-BLADET

De to søstre matchede naturligvis hinanden i det fineste blomsterlook, der emmede af sommer og sol.

Dronningen bar en elegant blomsterkjole med røde og lyserøde toner og en stilfuld rød frakke, der satte prikken over i’et.

Prinsesse Benedikte var heller ikke til at overse i sin hvide kjole med store lilla blomster, som også stjal rampelyset.

https://imgix.billedbladet.dk/2025-06-23/20250621-MR-Dronning-Margrethe---Pressefotograf-Mikael-Rieck_30-%281%29.jpg
Dronning Margrethe og prinsesse Benedikte.
Foto: Mikael Rieck

Dronning skulle overvære repremieren på Askepot, som hun selv har været med til at skabe scenografi og kostumer til, og bagefter kunne hun opleve et hyggeligt gensyn med Klods-Hans – endnu et eventyr, der ligger dronning Margrethes hjerte meget nært.

Det var tydeligt, at de to søstre nød aftenen sammen.

De grinede, småsnakkede og nød stemningen i den gamle have, som med garanti vækker et væld af minder hos dem.

Mere om: