
Kæmpe ændring i kærlighed hvor kragerne vender: Det mener mændene om ’det sidste ord’

”Kærlighed hvor kragerne vender” har længe været et hit på TV 2, og i år kan man følge syvende sæson af datingprogrammet, der denne gang udspiller sig på Djursland.
Formålet med programmet er det samme: Fire singlemænd fra provinsen drømmer om at finde en at dele livet med.

Men vejen dertil er lavet lidt om i år, for TV 2 har foretaget flere ændringer i programmet. For eksempel har kvinderne mulighed for at få det sidste ord, inden fyrene skal tage beslutning om, hvem de inviterer med på date.
Som man kunne se i andet afsnit, der kan ses på TV 2 Play, var der rigtig mange af bejlerne, som benyttede sig af den mulighed. Ændringen faldt godt i jord hos de fire hovedpersoner.
Christian
- Det var meget sjovt. Det var lige som "X Factor". Vi sad på en måde som dommere og skulle bedømme det, de sagde. Nogle sagde, de havde haft angst, men andre sagde, de er glade for at se film. Det var forskelligt, hvor dybt det var.
- De piger, som fortalte nogle vilde ting, var ikke piger, jeg havde interesse i. Det var flot, at de var inde og sige det. Der skal noget mod til. Det var flot, de tør stille sig op at sige det foran kamera og foran os.

Brian
- Det var en rigtig god ide, for de tre minutters speeddate var meget kort tid. Respekt for pigerne, der skulle vise noget mere af sig selv. De havde set vores videoer på forhånd, men vi ville jo gerne plukke dem for oplysninger, så vi kunne træffe en beslutning på et ordentlig grundlag, fortæller Brian.
- Jeg havde som sådan valgt, hvem jeg ville invitere med på date. Det gav måske et lille udslag, men ikke meget. Måske fem procent mere. De andre sagde, de fik mere ud af det. Men det var dejligt at høre, at de kunne snakke, som det passede dem. Det var et godt tiltag. For mig var det også beroligende, at vi sad fire mand sammen. Det var modigt af kvinderne at stille sig frem – respekt til dem, lyder det videre fra Brian.


Marcus
- Jeg synes faktisk, det var et godt initiativ. Det var også svært for dem. Det var et pres for pigerne. Det var lige som at være til en audition. Men det var fedt. For mig var det ligegyldigt, om det var stort eller småt, de fortalte. Det var et plus for mig, at man ville fortælle om sig selv. Det var ligegyldigt, hvad de sagde. Jeg synes, de fik brugt tiden godt. Det gør jo også, at man får lagt mærke til dem. Det var deres mulighed for at vise noget. Jeg tror, det var klogt af pigerne at gøre.
- Jeg ved ikke, om der var noget, der rykkede sig i mig. Jeg synes, jeg havde en god nok idé om, hvem jeg ville ringe til.

Samuel
- Vi kaldte det for ”X Factor”, fordi vi sad os fire, og det blev lidt dommer-agtigt. Nogle piger havde noget dybfølt at sige. Jeg husker blandt andet Nanna, der fortalte om sin angst. Der var flere af de her fortællinger, som gjorde et kæmpe indtryk, og jeg er glad for, at de havde taget det med i programmet. Der kom mere kød på pigerne.
- Jeg tror, det har haft en effekt på mit valg. Vi prøvede alt, hvad vi kunne for at få mere tid med pigerne. Det var en del af det. I min bitte bog havde jeg skrevet flere ting ned, som gjorde indtryk senere, og som var med til at udvælge, hvem jeg ville ringe til.
